منوی سایت

سیستم صدای دالبی در سینما

سیستم صدای دالبی در سینما

از حدود صد سال پیش تا به امروز هنر هفتم در زمینه پخش صدا و تصویر تغییرات و تکامل زیادی داشته است ، پس از رشد و تکامل سیستم های نمایش تصویر مهم ترین تغییرات و پیشرفت ها در زمینه پخش صدا اتفاق افتاده است . در سال های 1930 پخش صدا توسط یک یا چند بلندگوی ساده و بصورت تک کانال در سالن های سینما انجام می گرفت ولی امروزه سیستم های پخش صوت و سینمای خانگی نیز صدا را بصورت فراگیر و با کیفیتی پخش می کنند.متدهای مختلفی برای پخش صدا ابداع گردیده اند ولی باید توجه داشته باشیم کیفیت و شیوه ی پخش صدا ارتباط مستقیمی با شیوه رکورد آن دارد. قدیمیترین شیوه ضبط صدا استفاده از یک کانال و پخش آن بصورت مونو در سالن های سینما بود و پس از آن سیستم رکورد استریو وارد صنعت سینما گردید که عملکرد آن مشابه گوش انسان بود بدین ترتیب که صدا بر روی دوکانال رکورد می شد و سپس هر کانال بر روی تعدادی بلندگو پخش می گردید.کمپانی دالبی تکنولوژی رکورد و پخش صدا را در سالن های سینما یک گام جلوتر برد و با افزودن کانال های بیشتر ، تجربه ای واقعی تر و طبیعتی تر را به تماشاگران فیلم ها ارائه نمود.

سیستم صدای دالبی در سینما

محصولات مختلف کمپانی دالبی اسامی و کارکردهای مختلفی دارند ؛ از آن جمله سیستم دالبی استریو است که سه کانال روبرو و یک کانال پیرامونی دارد ، این سیستم دارای تکنولوژی کاهش نویز است که صداهای اضافی را حذف می کرد.این سیستم بعنوان یک سیستم آنالوگ امروزه تقریبا منسوخ گردیده است.

بعدها و در سال 1982 این شرکت تکنولوژی دالبی سوراند را برای سیستم های خانگی عرضه نمود و پس از آن نیز سیستم دالبی پرولاجیک را در سال 1987 ارائه نمود که علاوه بر بلندگوهای سیستم دالبی سوراند که شامل دو بلندگوی چپ و راست و یک بلندگوی عقب بود این سیستم مجهز به یک بلندگوی جلو نیز بود و با پیشرفت تکنولوژی در زمینه رمزگذاری اطلاعات این سیستم پایه اصلی سیستم دیجیتال صدای پیرامونی(digital surround sound system) گردید. امروزه متداولترین سیستم های دالبی سینمایی انواع 5.1 ، 6.1 و 7.1 است که عدد سمت چپ نشان دهنده تعداد کانال های صدا و عدد سمت راست تعداد ساب ووفر سیستم را نشان می دهد. کانال ساب ووفر وظیفه ی پخش صداهای با فرکانس پایین و دادن حالت بم و قدرتمند به صدا را دارد.

برای کسب اطللاعات بیشتر درباره تجهیز سالن آمفی تئاتر , تجهیز سالن کنفرانس  و تجهیز سالن همایش مقالات ما را مطالعه بفرمایید